188
0
15.07.2021

Україна та ЄС підписали меморандум про партнерство у сфері акумуляторів

Україна та ЄС підписали меморандум про взаєморозуміння щодо партнерства у сфері критичної сировини та батарей.

Документ підписали прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович у ході конференції високого рівня "Стратегічне партнерство між ЄС та України у сфері критичної сировини та батарей " у Києві 13 липня 2021 року.

«Україна є пріоритетним партнером для Європейського Союзу, і сьогодні ми виводимо наше партнерство на новий рівень. Ідея про те, щоб поширити нашу співпрацю на сферу сировинних матеріалів і батарей, була народжена у минулому жовтні, під час візиту Президента Зеленського до Брюсселя. Сьогодні, 9 місяців потому, ми підписали Меморандум про порозуміння, перший конкретним крок для втілення цієї амбіції у реальність», - сказав Марош Шефчович.

Він зауважив, що ця «нова глава» у співробітництві між ЄС і Україною дозволить не лише зміцнити двосторонній політичний зв'язок, але й відкриє широкі можливості для розвитку підприємств європейської та української промисловості, а також дозволить Україні створити нові робочі місця.

Європейський Союз є не лише найбільшим у світі торговельним блоком із величезною купівельною спроможністю, але також є «номером один» у світі в розвитку електромобільності. Лише минулого року в ЄС були продані більше 1 мільйона електричних автомобілів.

Віце-президент Єврокомісії зауважив, що прогнозний обсяг виробництва електричних авто становити 6-8 мільйонів одиниць вже до 2025 року. Обсяг ринку акумуляторних батарей, необхідних для забезпечення цих електромобілів становитиме не менше 250 мільярдів євро щороку. Тож стратегічне партнерство між ЄС і Україною на цьому напрямку відповідає інтересам обох сторін.

«Спільні проекти між Україною. і ЄС можуть отримати фінансування від програми Horizon Europe (Горизонт-Європа), найбільшої програми ЄС із досліджень та інновацій з бюджетом близько 100 мільярдів євро на сім років. Лише на галузь акумуляторів передбачено 900 мільйонів євро, а для водневих проектів – більше 1,1 мільярда. Тож ця програма пропонує багато можливостей, і Україна зможе представити свої проекти на розгляд правління цієї програми», - зауважив Віце-президент Єврокомісії.

Конкретні галузі діяльності в рамках партнерства

Зокрема, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння, який було підписано, стратегічне партнерство спрямовуватиметься  на розвиток трьох ключових видів робіт .

  • По-перше, Меморандум робить акцент на наближенні політик та законодавства у сфері гірничодобувної промисловості, зокрема у тому, що стосується екологічних, соціальних та корпоративних критеріїв у всіх видах діяльності.
  • По-друге, партнерство спрямоване на кращу інтеграцію ланцюгів доданої вартості критичної сировини та  акумуляторів задля розвитку мінеральних ресурсів України на стійкій та соціально відповідальній основі.  З цією метою партнерство залучить Європейський альянс сировинних матеріалів та Європейський альянс акумуляторів в якості платформ для зацікавлених сторін з ЄС та України, зокрема фінансових та інвестиційних установ, задля співпраці та розвитку спільних венчурних проєктів та інших можливостей для бізнесу. З цією метою Віцепрезидент Шефчович офіційно прийняв Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України до складу цих двох європейських промислових альянсів.
  • Насамкінець, партнерство також заохочує до тіснішої співпраці у сфері досліджень та інновацій щодо ланцюгів доданої вартості сировини та акумуляторів шляхом співпраці за механізмом програми Horizon Europe.

Окрім того, Євросоюз та Україна схвалили першу дорожню карту, що містить конкретні заходи та спільні проєкти задля просування стратегічного партнерства у 2021-2022 роках. Зокрема, це допоможе:

  • розробити низьковуглецеву стратегію та дорожню карту для декарбонізації розвідки, видобутку та переробки сировини в Україні;
  • посилити стійке та відповідальне постачання й переробку сировини та акумуляторів в Україні через організацію заходів з підвищення компетенції для працівників у сфері державного управління, а також тренінгів для компаній;
  • цифровізувати та посилити управління даними у сфері українських мінеральних ресурсів та запасів шляхом створення «Кімнати даних», сховища з цифровими геологічними звітами а також шляхом проведення декласифікації та переоцінки запасів сировини з використанням міжнародних стандартів;
  • удосконалити застосування програм спостереження за планетою Земля та дистанційного зондування з метою покращення розвідки нових ресурсів та моніторингу екологічних показників шахт під час експлуатації та після їх закриття;
  • визначити та втілити спільні проєкти для промислових та інвестиційних суб'єктів Євросоюзу та України за допомогою інвестиційних платформ європейських промислових альянсів.

Євросоюз і Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України також розпочали співпрацю щодо технічної допомоги ЄС у рамках стратегічного партнерства. Євросоюз збільшив свою програму технічної допомоги українському уряду та компаніям на 2021 рік додатковими 750 тисячами євро. Подальша значна підтримка розбудови потенціалу, тренінгів та досліджень передбачається з 2022 року.

Європейські банки, а саме ЄІБ та ЄБРР, також мобілізовуватимуть  фінансові та інвестиційні інструменти для підтримки конкретних дій відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння та Дорожньої карти.

Нинішнє стратегічне партнерство було розроблено в рамках чинної структури Робочої групи з питань співробітництва у добувній промисловості у рамках Діалогу Україна-ЄС високого рівня щодо горизонтальних питань та окремих секторів промисловості. Ця структура співпраці також буде використана для моніторингу та обговорення питань, що мають значення для його реалізації. Під час чергових дворічних зустрічей високого рівня на рівні міністрів сторони будуть підбивати підсумки стратегічного партнерства, обговорювати нові можливі для співпраці та затверджувати майбутні дорожні карти.

Джерело Укрінформ та EEAS

поділитися
Коментарі (0)
коментувати