648
0
01.06.2021

Погляд експертів: Екотрансформація вугільних регіонів

Вугільна галузь на протязі багатьох років сформувала промислові регіони із сотнями тисяч мешканців, які працюють родинами на видобуток вугілля, напряму залежать від шахт і територій, сформованих як монопрофільні та екологічно залежні від вугільної галузі.

У травні поточного року Прем’єр-міністр України Д. Шмигаль повідомив про започаткування двох пілотних проєктів зі справедливої трансформації* вугільних регіонів. Для реалізації пілотних проєктів Міненерго спільно із зарубіжними партнерами були відібрані дві шахти – шахта «Великомостівська» в Червонограді, яка потенційно може стати потужним туристичним кластером, і шахта «5/6» – на сході, в Мирнограді, що має потенціал технологічного кластеру.

Розглядається також й ініціатива львів’ян щодо екотрансформації регіонів, декарбонізації та використання низьковуглецевого палива. Відповіді ці питання дають у своїй статті Віктор Горбач, голова правління ГО «Львівська екологічна варта», та Геннадій Боровко, заслужений економіст України, експерт з екобізнесу (e-mail: portartur7772@gmail.com).

Декарбонізація економіки – одне із найважливіших питань порядку денного в ЄС і світі у зв’язку із переходом країн на вуглецево-нейтральний статус. У Зеленному пакеті ЄС анонсувало різке скорочення викидів СО2 на 30-річний період до 2050 р. За вимогами «зеленної угоди» країни ЄС планують скоротити загальні викиди парникових газів на 90 % у порівнянні з 2019 роком.

Наступним кроком європейських країн стане захист власного ринку від «брудних» товарів, вироблених з використанням сировини та технологій, що негативно впливають на довкілля. Країни ЄС готують введення по всій території Євросоюзу єдиного центрального «екологічного податку» на викиди СО2, планується вводити ввізний «вуглецевий» податок на всі імпортні товари, послуги, сировину, що були отримані з «вуглецевим слідом».

Що може означати такий підхід до «викидів СО2» для України?

При екологічних тенденціях, які задає ЄС на своєму просторі, Україна ризикує опинитись у переліку країн, до товарів яких будуть застосовуватись обмежувальні мита або податки на вміст СО2 після їх запровадження. Укра­їнські товари можуть втратити доступ до одного з найбільших ринків світу. Задля збереження торговельного балансу на ринку ЄС, важливо і необхідно знайти своє місце в європейській ієрархії екологічних завдань та планів, що підтримуються та можуть стимулюватись з боку ЄС.

Особливо для прикордонних областей стає важливо, як використати свою близькість до країн-сусідів та почати робити реальні і зрозумілі дії з декарбонізації.

Як перейти на низьковуглецевий слід?

У 2018 році спільно з європейськими спеціалістами для переробки та утилізації сировини і відходів з високим вмістом вуглецю (вугілля, сурогатне паливо, RDF, пластичні маси, гумові вироби, пропитані креозотом) львівськими та харківськими фахівцями було обрано технологію «Thermotec Power». Технологія використовується на зовнішньому ринку понад 20 років і займає провідне місце серед основних процесів із газифікації всіх типів вугілля по виходу сухого газу і водню, має високий коефіцієнт газифікації (до 99,99 %), дозволяє через реакцію полімеризації і крекінгу вугілля виробляти синтез-газ та напівкокс.

Газифікація вугілля проходить без прямого горіння, доступу кисню і при атмосферному тиску. Відсутні викиди СО2, сірки, шламів та інших шкідливих сполук. Метод апробований на комплексах із переробки вуглецевої сировини у Німеччині, Китаї, Пакистані, Японії, Канаді та ін. Наразі у світі технологія газифікації твердого палива використовується переважно для отримання цінних хімічних продуктів й енергії, а саме для виробництва

  • «зелених» моторних палив;
  •  хімічних сполук, добрив, замінника природного газу;
  •  для виробництва електроенергії;
  •  водневої енергії.

У грудні 2020 року команда однодумців провела презентацію технології «Thermotec Power» із використання безполуменевої газифікації вугілля, метою якої була демонстрація можливостей отримання енергії із використанням низьковуглецевого палива та виробництва екологічного зеленого дизеля.

Також спеціалістами було проведено попередні дослідження та порівняння методів отримання водню. Викиди СО2 при «Thermotec Power» відсутні. Сировинною базою для виробництва зрідженого водню може бути

  • вугілля;
  • ТПВ (їх горюча фракція) із 4-х областей: Львівська, Івано-Франківська, Рівненська, Волинська.

Такий підхід може відповідати Концепції національної програми трансформації вугільних регіонів України до 2027 року, представленої на засіданні Координаційного центру з питань трансформації вугільних регіонів.

Детальніше про технологію «Thermotec Power» читайте за посиланням.

Довідково:

*Справедлива трансформація (Just Transition) – це модель новітнього  розвитку регіону, ОТГ, що передбачає перехід до інноваційних технологій з акцентом на інвестиційні проєкти, сталого розвитку громад та їх територій проживання, захист людини від техногенних небезпек.

Джерело: за матеріалами статті "Екотрансформація вугільних регіонів: як виконати завдання з декарбонізації", розміщеної у  журналі ECOBUSINESS // № 4 (105) квітень 2021.

поділитися
Коментарі (0)
коментувати