60
0
03.09.2021

Агровольтаїка - симбіоз аграрного та енергетичного бізнесу

Питання синергії двох бізнесів — із генерації альтернативної енергії за допомогою сонця та сільськогосподарської діяльності — наразі активно вивчається у світі. В Україні ж ця інновація вже активно впроваджується у життя. Зокрема, Харківським енергетичним кластером у 2020 році було запущено перший в Україні проєкт з агрофотовольтаїки за сприяння двох компаній з постачання й інсталяції сонячних панелей.

Як пояснює його засновник та виконавчий директор Інституту сталого розвитку Станіслав Ігнатьєв, основні переваги інновації полягають у наступному:

  • Земельна ділянка використовується відразу у двох видах господарювання, що збільшує економічний ефект.
  • Реалізується можливість підвищення урожайності, насамперед городини, за рахунок утворення мікроклімату для збереження вологи та тримання оптимальної температури, а, також, утворення штучної тіні у часи зеніту сонця.
  • Збільшується прибуток власника земельної ділянки (від продажу енергії та с/г продукції) без додаткового навантаження на земельну ділянку.

За словами Станіслава Ігнатьєва, вітчизняний проєкт з агрофотовольтаїки було реалізовано на території СТОВ «Україна» Дергачівського району, Харківської області, нове агроенергетичне господарство отримало назву «Solar Smart Energy». Встановлена потужність першої черги — 30 кВт, другої — 200 кВт. Загалом під СЕС зараз розташоване дослідне поле загальною площею 0,4 га.

Спочатку, під час запуску першої черги, землю під сонячними панелями було засіяно кормовими травами. Вони, у порівнянні із кормовими травами на сусідніх ділянках (при всіх аналогічних умовах зростання), дали підвищення обсягу зеленої маси до 35 %. Посаджені під другою чергою овочеві культури (томати й огірки) дали підвищену врожайність до 40 %. При цьому їх термін плодоношення продовжився ще до 1 місяця. Секрет полягає у мікрокліматі, що формується під сонячними панелями. Температура ґрунту залишається постійною за рахунок затінення вдень і утримування панелями тепла в нічний час.

Агровольтаїка. Ідеальна комбінація енергетики та фермерства? ▷ читати на  Sun-Energy.com.ua

Крім того, аграрії мають суттєву економію на поливі, адже волога майже не випаровується. Виявилось, що для зрошування рослин вдень достатньо ранкового конденсату з поверхні ґрунту (роси), який акумулюється під сонячними батареями. Отже, полив здійснюється тільки у вечірній час.

Сьогодні агроенергетичне підприємство вже має 2 МВт геліоенергетичних потужностей над 6 га агроугідь, на яких вирощуються овочі. Завдяки новій технології прибутковість агробізнесу була підвищена майже вдвічі, а сонячна електростанція замість прийнятних 5 років окупності має цілих 3 роки на прогнозоване повернення інвестицій.

Щоб стати учасником медіапроєкту «ЕКОтрансформація» треба подати заявку. До участі в проєкті запрошуються:

  • Керівники підприємств, що впроваджують «зелені» технології та прогресивні стратегії з урахуванням дотримання законодав-чих норм охорони навколишнього середовища, раціонального використання ресурсів
  • Керівники підприємств, що виробляють екологічно чисту і безпечну продукцію
  • Керівники підприємств, що використовують екологічно чисті джерела енергії
  • Керівники міст та громад, що активно сприяють «зеленій» модернізації виробництва в регіонах
  • Лідери інноваційних програм з енергоефективності та енергозбереження
  • Лідери проектів екоінновацій і екостартапів

Джерело EcologUA

поділитися
Коментарі (0)
коментувати